Університет Шевченка приступив до польових досліджень в межах гранту, профінансованого Надра Юзівською18.11.2022

Студенти та викладачі Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка працюють над обладнанням для магнітної зйомки надр. Цей проєкт став можливим завдяки фінансуванню від ТОВ «Надра Юзівська», яке є оператором Юзівської угоди про розподіл продукції. У межах конкурсу грантів компанія надала науковцям 2,3 млн грн. Попри складнощі з реалізацією проєкту під час воєнного стану, дослідникам вдалося перейти до польового етапу випробувань нового магнітометричного обладнання.

Команда студентів університету на чолі з завідуючим лабораторією геофізики Сергієм Поповим працюють над проєктом під назвою «Високоточна, детальна, наземна магнітна зйомка з метою оцінки її інформативності при пошуках покладів вуглеводнів». Магнітна зйомка є найбільш дешевим та швидким методом досліджень великих за розміром площ. Вона дає змогу будувати петромагнітні моделі ділянок та уточнювати їх геологічну будову. Для цього, за допомогою спеціального пристрою, який дає змогу робити магнітну зйомку в русі, і над яким власне і працює команда науковців, збираються дані щодо магнетизму ґрунтового покриву та інших складових ландшафту.

Зокрема, під час детальної магнітної зйомки можна виявити неоднорідності магнітного поля, що обумовлені об’єктами на незначних глибинах (0-100-200 метрів), і які неможливо виявити за допомогою сейсморозвідки. Ці об’єкти ,на думку дослідників, пов’язані з тектонічною будовою території. Таким чином вважається, що малюнок локального магнітного поля є проекцією на поверхню землі тектонічних рухів, які зазвичай впливають на поклади вуглеводнів.

Проєкт складається з трьох етапів:
1. створення апаратурно-програмного комплексу , який дозволяє в автоматичному режимі, швидко і без зниження точності здійснювати наземні, детальні, зйомки магнітного поля в русі.;
2. апробація цього комплексу, визначення параметрів точності, швидкості та собівартості запропонованої методики;
3. отримання пробних детальних магнітометричних даних в межах нафтогазових ділянок та їх інтерпретація в комплексі з іншою геологічною інформацією.

Наразі, команда дослідників вже перейшла до третього етапу – польових досліджень нового апаратурно-програмного комплексу. Науковці першочергово планували проводити свої дослідження на Юзівській ділянці, але через тривале перебування більшої частини території ділянки в зоні бойових дій та наявності ризику замінування вже звільнених територій, науковці працюють в Полтавській області.

Суттєву частку досліджень складають: ландшафтні дослідження, зйомка рельєфу місцевості, безперервна високоточна магнітна зйомка, виміри магнітної сприйнятливості ґрунтів, виміри ефективної намагніченості ґрунтів, відбір зразків для лабораторних досліджень магнітних параметрів, радіометричні виміри по окремих профілях, тощо.

© Надра Юзівська, 2024. Всі права захищено