Урядовий комітет схвалив найбільший нафтогазовий проект в Україні10.08.2018

     На засіданні Урядового комітету 9 серпня було схвалено проект розпорядження Кабінету Міністрів України, яке відновить роботи з пошуку та видобутку газу на Юзівській ділянці на основі угоди про розподіл продукції.
     Стале збільшення видобутку газу можливо досягнути лише на основі значного нарощування його запасів за рахунок розвідки нових родовищ. А через низку комерційних та інших ризиків нафтогазові компанії в нинішніх умовах займаються майже виключно дорозвідкою на вже відкритих родовищах.
     Статутною задачею НАК «Надра України» є збільшення мінерально-сировинної бази в Україні. Тому компанія доклала значних зусиль для відновлення пошукових робіт на Юзівській ділянці, тому що саме комплексне геологічне вивчення цієї ділянки може суттєво збільшити ресурсну базу природного газу в Україні.
     Компанія Шелл в партнерстві з ТОВ «Надра Юзівська, яка на 100% належить НАК «Надра України», розпочала пошукові роботи на Юзівській ділянці з застосуванням нових технологій, орієнтованих на нетрадиційний газ. Шелл проінвестував в проект 80 млн. доларів, проте, в 2015 році прийняв рішення вийти з Юзівської угоди.
     За результатами відкритого конкурсу замість компанії Шелл, яка вийшла з проекту, до Юзівської угоди в якості оператора входить нідерландська компанія Юзгаз Бі.Ві. (власник — Emerstone Energy), яка запропонувала найкращу інвестиційну програму пошукових робіт на суму 200 млн. доларів, яка зокрема включає буріння 15 свердловин протягом перших 5 років.
     Ще на початку 2015 року НАК «Надра України» уклала меморандум про співпрацю зі словацькою компанію NAFTA. NAFTA та її материнська компанія EPH прийняли рішення увійти в Юзівський проект як інвестор замість Emerstone Energy.
      Компанія EP Power Europe (ЕРРЕ), що входить до групи компаній міжнародного енергетичного холдингу ЕРН, офіційно повідомила про рішення придбати у інвестиційного фонду Emerstone Energy S.C.Sp. (Люксембург) 100%  акцій  голандської компанії Yuzgaz B.V. 

Разом із тим, компанія ЕРРЕ надала Кабінету Міністрів України гарантію щодо повного та своєчасного виконання програми робіт за Юзівською угодою та очікує на рішення українського Уряду.

      Для енергетичного холдингу ЕРН, який за підсумками 2017 року володіє активами в 12 млрд. євро і щорічно інвестує в енергетичні проекти більше 500 млн. євро, п’ятирічна інвестиція в 200 млн. доларів в Юзівський проект є реальним завданням.
     Єдиним кінцевим бенефіціаром Юзгаз Бі.Ві. через холдинг ЕРН буде Даніель Кржетінскі (громадянин Чехії, особисті статки — 2,6 млрд. дол. за оцінками Forbes).
     Технічним оператором Юзівської угоди, який відповідатиме за організацію виконання робіт з пошуку і видобутку газу і нафти, буде буде словацька компанія NAFTA (входить до холдингу ЕРН). Ця компанія вже більше 100 років видобуває газ в Європі, Азії та на Близькому сході, застосовує сучасні технології та дотримується екологічних стандартів.
     Після укладення Юзівської Угоди, вже найближчим часом NAFTA негайно розгорне польові роботи з метою видобути вже через рік 20-30 млн. куб. м газу, а через два роки — 100 млн. куб. м газу. Паралельно із зазначеною програмою так званого «раннього видобутку» буде проводитися комплексне геологічне вивчення Юзівської ділянки. На цій основі планується вже в 2022 році видобути 1 млрд. куб. м газу за базовим сценарієм і довести його ще через три-чотири роки до 6-7 млрд. куб м. на рік, і утримувати на цьому рівні 20 років. Загальні інвестиції в проект мають скласти декілька мільярдів доларів.
     Згідно з проектом договору про відступлення між Кабінетом Міністрів України, Юзгаз Бі.Ві. та ТОВ «Надра Юзівська», схваленим Урядовим комітетом, платіж за частку участі в угоді складе 4 млн. доларів та повинен надійти на рахунок «Надра Юзівська». Лише після досягнення показників видобутку газу на Юзівській ділянці в 1, 3 та 5 млрд. куб. м газу на рік «Надра Юзівська» отримає додаткові платежі, які в сумі складуть 36 млн.дол. і можуть бути отримані лише через декілька років.
     При цьому, НАК «Надра України» надала гарантійного листа Міністерству фінансів України, що всі надходження від продажу частки участі в Юзівському проекті будуть спрямовані виключно на фінансування робіт із збільшення мінерально-сировинної бази України, у зв’язку з їх хронічним недофінансуванням із державного бюджету.
     При цьому слід зазначити, що додаткові щорічні надходження до державного бюджету при досягнені максимальних показників видобутку газу за базовим сценарієм очікуються на рівні не менше 7-8 млрд. гривень на рік і будуть утримуватись на цьому рівні не менше 20 років. Таким чином, при реалізації Юзівського проекту очікуються багатомільярдні додаткові надходження до державного бюджету.

© Надра Юзівська, 2021. Всі права захищено